Tudatos pénzköltésre nevelné a K&H Bank a gyereket!
Sajátos hírre lettem figyelmes. Az egyszülős, és mozaik családok nehézségeitől, furcsaságaitól a cikk (talán kilóra "vásárolt" szerzője) hirtelen rákanyarodik a pénzügyi nevelés fontosságának témájára. Kisvártatva elő is bújik a szög a zsákból, a K&H Bank saját gyermek-tudatformáló programjának direkt reklámjának részleteit ismerhetjük meg.
Alapból nem is volna égbe kiáltó bűn, ha a szülők figyelmét felhívják a pénzügyi kultúra kialakítására, a pénzügyi tudatosság gyermekkori fejlesztésének fontosságára. Általában. Ha ezt például egy közgazdaságtudományi egyetem fiatal kutató-csapata szorgalmazza. Így azonban, hogy neonszínnel vibrál a szülők szemében az említett pénzintézet, más a helyzet.
A pénzügyi hatóság által egyik leggyakrabban büntetett bank pénzügyi kultúrát akar terjeszteni?! Rendben, tegye! De könyörgöm, NE A GYEREKEKET HASZNÁLJÁK ÜGYFÉLFOGÓNAK!!!!
Íme az élve boncolt cikk:
Behálózott gyerekek
A Médiatanács párbeszédet kezdeményez abból a célból, hogy megtudják, vajon milyen eszközökkel, módszerekkel lehetne biztonságosabbá tenni a világháló használatát a gyerekek számára.
Dicséretre méltó kezdeményezés. Ám én egy kicsit aggódom. Vajon milyen központi intézkedésekre várnak javaslatot azoktól a felnőttektől, akik maguk sem tudják, vagy nem akarják megfelelően használni az internetet.
A legfontosabb kérdés - szerintem - az, hogy a gyerekek miért a virtuális világot választják a valódi helyett? Vajon miért fontosabb a közösségi oldalon lévő profil tökéletesítése az igazi barátságok helyett?
Mindaddig, amíg ezeket a kérdéseket a felnőttek nem tudják megválaszolni, esélyük sem lehet a biztonságos internetre vonatkozó párbeszédeknek, pontosabban annak, hogy ezek a virtuális párbeszédek valódi megoldást hozzanak.
Ingázó elvált gyerekek
Ritka, épp ezért figyelemre méltó, hogy egy elvált férfi élettársnője aggódik párja kamasz gyermekeiért. A gyerekeket „közös felügyeleti joggal” nevelik, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fiúknak mindkét szülőnél van szobája, elvileg mindkét szülőnél otthon vannak. Egyik hétvégét itt, a másikat ott töltik, hétköznap pedig megegyezés szerint ingáznak a gyerekek. A kisebbik, 11 éves fiú betegesebb, mint 13 éves bátyja, a papánál töltött időszakban rendszeresek a gyomorpanaszai, depressziós és az anyjához vágyik.
A bontóperek bírái gyakorta próbálnak mindkét félnek úgymond „méltányos” határozatot hozni a gyermekek elhelyezését illetően. Ezzel azonban minden jó szándékuk ellenére bizony olykor komoly károkat okoznak és az elvált párt kellemetlen döntési helyzetbe kényszerítik. A közös felügyeleti jog, aminek természetes velejárója az ingázás, igencsak kellemetlen a gyerekek számára. Amikor ugyanis két szobája, otthona is van a gyereknek, akkor valójában sehol sincs igazi szobája, otthona. A gyerekek ráadásul fokozottan igénylik, hogy valahol "otthon" legyenek, az a bázis, ahonnan - még ha kétnaponta is - elmennek, de oda térnek vissza. Bármennyire is rugalmasnak és alkalmazkodónak tűnnek, csak kevesen bírják sérülésmentesen megélni a kétlakiságot.
Éppen ezért - ha nincs más ok a gyerek testi és lelki problémáinak hátterében - indokolt a gyerekek bevonásával(!) kijelölni egy "bázist", ahonnan legfeljebb gyakran mehet a másik szülőhöz, de annak gyakoriságát és időtartamát mindig egyeztessék a gyerekekkel.
Válásnál a gyerekek többsége szakkifejezéssel élve „elveszíti az ősbizalmat”, vagyis hirtelen minden ingataggá, esetlegessé válik számára. Ezt az érzést ahány gyerek, annyi féle képpen adja a felnőttek tudtára. Van, aki pszichoszomatikus tünetekkel jelzi, hogy valami nem „kerek”, és van, aki pszichés problémákkal „üzen” (magába zárkózott, lehangolt lesz, romlik a tanulmányi eredménye, agresszív módon reagál olyanokra, amikre korábban nem).
A legnehezebb feladat a gyermek számára kamaszkorban elszenvedni a szülők válását. A hormonális változásoktól testileg és lelkileg is forrongó, önmagát és a létezés értelmét kutató serdülőknél úgymond komoly elakadást okozhat, ha ebben az időszakban az egyetlen biztosnak vélt egység is megbomlik. Mindezért, ha elkerülhetetlen és elodázhatatlan a szülők külön válása, érdemes azt igen óvatosan, a gyerekkel igenis lépésről lépésre egyeztetve végig haladni a jogi, lelki és „technikai” úton. És ami a legfontosabb: nélkülük sose döntsenek róluk!
A legjobb kérdések a gyerekekhez:
http://www.nlcafe.hu/csalad/cikk/legjobb-kerdesek-gyerekneveles/
Egy, két', há', relax!
Megkérdőjelezhető (náci) gyökerei vannak az iskolai meditációnak: